Na czym polega badanie cefalometryczne?
W leczeniu wszelkiego rodzaju chorób kluczowe znaczenie ma postawienie właściwej diagnozy. Diagnostyka jest szczególnie ważna również w stomatologii oraz ortodoncji. W celu wykrycia nieprawidłowości oraz oceny stanu uzębienia często wykorzystuje się zespół badań określany mianem diagnostyki radiologicznej. W jej ramach wyodrębnić można dwa najpopularniejsze rodzaje badań polegające na wykonaniu zdjęć RTG znanych jako: cefalometria oraz zdjęcie pantomograficzne. W dalszej części artykułu skupimy się na pierwszym z nich, wyjaśniając, na czym polega cefalometria oraz komu zaleca się jej wykonanie.
Jak wygląda badanie cefalometryczne i kiedy się je przeprowadza?
Badanie cefalometryczne to boczne zdjęcie RTG czaszki, które pozwala zobrazować wygląd czaszki wraz z miękkimi i twardymi tkankami twarzy, twardym podniebieniem oraz zatokami przynosowymi. Wykonanie tego badania jest jednym z pierwszych etapów leczenia ortodontycznego. Najczęściej zleca się je w celu zdiagnozowania wad zgryzu oraz późniejszej kontroli efektów leczenia. Zdjęcia cefalometryczne pozwalają także ocenić wiek kostny pacjenta oraz znajdują zastosowanie przy wykonywaniu specjalistycznych pomiarów służących do opracowania precyzyjnego leczenia ortodontycznego. Badanie cefalometryczne w Markach oferuje nasz gabinet dentystyczny VISION-DENT.
Zdjęcie cefalometryczne obecnie wykonuje się na dwa sposoby. Tradycyjnie wykorzystuje się przystawki do aparatu pantomograficznego, a wykonane na kliszy fotograficznej zdjęcie naświetla przy zastosowaniu promieniowania RTG. Alternatywą dla cefalometrii na kliszy jest cefalometria cyfrowa. Zastosowanie sprzętu cyfrowego oraz specjalnego oprogramowania umożliwia redukcję dawki promieniowania, a ponadto daje możliwość uzyskania wysokiej jakości zdjęcia, które można wyostrzyć lub dowolnie powiększyć. Warto przy tym zaznaczyć, że w obu przypadkach dawka promieniowania RTG jest na tyle niewielka, że nie wpływa negatywnie na organizm badanego. Badanie jest bezbolesne i krótkotrwałe, a w jego czasie każdy pacjent jest osłaniany specjalnym ołowianym fartuchem.